Web Tasarım

Web tasarım planlama ve bir web sitesi oluşturma sürecidir. Metin, resimler, dijital medya ve etkileşimli öğeler, web tasarımcıları tarafından görüntülenen sayfayı oluşturmak için kullanılır. Web siteleri ve çevrimiçi kaynaklar günlük hayatımızın bir parçası haline geldikçe, web becerileri için daha fazla talep oluşmaktadır. Ancak web tasarımı nedir ve web tasarımcısı ne yapar sorularına hala net bir cevap verilebilmiş değildir. Basitçe ifade etmek gerekirse web tasarımı, web sitelerinin planlanması ve oluşturulmasıdır. Bu, tümü web tasarımının kapsamına giren bir dizi ayrı beceriyi içerir. Bu becerilere örnek olarak bilgi mimarisi, kullanıcı arayüzü, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntüler verilebilir. Tüm bu beceriler, o sitenin oluşturulduğu şirketin veya kişinin hedeflerini karşılayan bir web sitesi oluşturmak için tasarım ilkeleriyle birleştirilir. Bu makale de web sitesi tasarımının temellerine ve bu endüstrinin bir parçası olan çeşitli disiplinlere veya becerileri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nasıl Oluşturulur?

Bir siteyi güzel ve görsel olarak çekici kılan web tasarımının temel öğelerine ek olarak, bir web sitesi her zaman son kullanıcıyı da dikkate almalıdır. Aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek kullanım kolaylığı sağlanabilir.

Navigasyon

Sitenin mimarisi, web tasarımında menüler ve diğer navigasyon araçları dikkate kullanıcıların gezinmek ve arama şeklini alarak oluşturulmalıdır. Amaç, kullanıcının site içinde kolayca dolaşmasına, istenen bilgileri verimli bir şekilde bulmasına yardımcı olmaktır.

Multimedya

Video uyaranlar ve ilgili ses tasarım kullanıcıların kadar hızlı ve kolay bir anlayış geliştirerek, web sitesi içerisinde gezinmesini sağlamaktadır. Bu, ziyaretçileri web sayfasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.

Uyumluluk

Web sayfasını, farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde eşit derecede iyi çalışacak ve görünümünü artıracak şekilde tasarlayın.

Teknoloji

Teknolojik gelişmeler bir web sitesine profesyonel bir görünüm kazandırırken tasarımcılara hareket ve yenilik katmak için özgürlük verir.

Etkileşim

Tasarımda yorum kutuları ve kamuoyu yoklamaları ekleyerek aktif kullanıcıların katılımını artırın. E-posta formları ve haber bülteni abonelikleri ile kullanıcıları ziyaretçilerden müşterilere dönüştürün. Bu sayede kullanıcı dostu web siteleri elde edebilirsiniz.