Domain & Hosting Hizmetleri

Domain ve hosting web siteleri için son derece önemli olan 2 temel kavramdır. Bu doğrultuda söz konusu 2 kavramın olmaması durumunda web sitelerinin hizmete açılabilmesi ve arama motorlarında yer alabilmesi mümkün değildir. Peki, domain ve hosting nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Domain Nedir?

Domain aslında sitenin adıdır. Alan adı olarak Türkçeleştirilebilen domain tarayıcı satırına belirli bir kombinasyon yazarak web sitesine yönlendirilme sağlamaktadır. Örneğin “domain.com.tr” gibi bir adres ile bu siteye yönlendiriliriz.

Web sitesi içerik (metinler, resimler, dosyalar ve diğer bilgiler) içeren web sayfaları topluluğudur. Sayfalar, tüm içerikleriyle birlikte bir web sunucusunda, gerçek bir bilgisayarda saklanır. Alan adı bu sayfaların bulunduğu adres olarak tanımlanabilir. Arama çubuğuna bir domain yazdığınızda, tarayıcı gerekli sunucuyu nerede arayacağını anlar. 

Önceden site adresleri sayılarla belirtiliyordu. Siteyi bulmak için, kullanıcı IP adresini girmek gerekirdir. IP adres noktalarla ayrılmış dört sayı kombinasyonlarından oluşturdu. Ancak bir bilgisayar herhangi bir sayıdaki sayısal kombinasyonu ezberleyebilse de insanların zihninde IP adresini tutmaları zordur. Bu nedenle, sayılar metin adlarıyla değiştirilmiş ve günümüzde kullandığımız alan adları meydana gelmiştir. 

Hosting Nedir?

Hosting web sitesi barındırma olarak Türkçeleştirilebilen bir kavramdır. Web sitesi barındırma, web sitenizi veya web uygulamanızı internette yayınlamanıza izin veren çevrimiçi bir hizmettir. Bir barındırma hizmetine kaydolduğunuzda, genellikle web sitenizin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğunuz tüm dosyaları ve verileri depolayabileceğiniz bir sunucuda alan kiralarsınız. Sunucu, durmaksızın çalışan fiziksel bir bilgisayardır. Böylece sitenizi ziyaret etmek isteyenler için her zaman kullanılabilir. Barındırmanız, sunucuyu çalışır durumda tutmaktan, kötü niyetli saldırılardan korumaktan ve içeriğinizi (metin, resim, dosyalar) sunucudan ziyaretçilerinizin tarayıcılarına aktarmaktan sorumludur.

Yeni bir web sitesi açmaya karar verdiğinizde, size sunucuda kaynak sağlayacak bir barındırma şirketi bulmanız gerekecektir. Barındırma sağlayıcınız tüm dosyalarınızı, kaynaklarınızı ve veritabanlarınızı bir sunucuda depolar. Birisi alan adınızı tarayıcısının adres çubuğuna girdiğinde, barındırıcınız isteği yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu tüm dosyaları aktarır. Bu nokta da firmamız ile iletişime geçerek hem domain hem de hosting konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.