Mobil Uygulama

Kelimenin tam anlamıyla 15-20 yıl önce bir cep telefonu sahibi, mobil uygulama nedir sorusuna cevap bulamazdı. Cihazların yetenekleri çağrı, SMS gönderme ve en basit oyunların işlevleriyle sınırlıydı. Bununla birlikte günümüzde cep telefonundaki basit bir oyuna da bir uygulama denilebilir. 

Günümüzde mobil uygulama, cihazların işlevselliği için özel olarak geliştirilmiş bir yazılımdır. Yazılımın amacı çok çeşitli olabilir: hizmetler, mağazalar, eğlence, çevrimiçi asistanlar ve daha fazlası. Bu uygulamalar kullanıcının kendisi tarafından mobil marketler üzerinden indirilir ve kurulur. En büyük platformlar AppStore ve Google Play'dir. Teknik olarak, tüm uygulamalar belirli bir mobil cihaz platformu için oluşturulmuştur. En popüler işletim sistemleri iOS, Android, Windows Phone'dur.

Mobil Uygulamanın Mobil Siteden Farkı

Çoğu zaman, kullanıcılar bir mobil site ile bir akıllı telefon, tablet veya başka bir cihaz için bir uygulama arasındaki işlevsel farklılıklar konusunda kafa karışıklığı yaşar. Aynı zamanda, yeni başlayanlar ve hatta zaten terfi etmiş işletmeler, hazır bir web sitesini bir mobil ekranın çözünürlüğüne "ayarlamak" mümkün olduğunda neden telefon için ayrı bir yazılım geliştirmek için para ödemeleri gerektiğini anlamıyorlar. Özelleştirilmiş site ve uygulamanın temel farklılıklarını ve işlevsel özelliklerini anlayalım. 

Sitenin mobil versiyonu, bir akıllı telefon ekranında kolay görüntüleme için yeniden tasarlanmış ve bazı versiyonlarda uyarlanmış tasarım ve web sayfalarının içeriğidir. En kolay yol, ana PC sitesinin bir kopyasını oluşturmak ve bunu mobil çözünürlük için ayarlamaya çalışmaktır. En iyi seçenek, siteyi tamamen "sıralamak" ve kullanıcının dokunmatik ekran aracılığıyla etkileşime girmesi için uygun olacak yeni bir tasarım oluşturmaktır.

Neden Mobil Uygulama Tercih Edilmeli?

Aygıtlar için PC sürümünün basit bir şekilde ayarlanmasına responsive web sitesi denir. Yani site aynı içerik ve tasarım olarak kalır. Ancak boyut olarak değişir. Bloklar küçülür. Bu çözüm, mobil cihazlardan yapılan satışların bilgisayarlarla rekabet edemediği 10-15 yıl önce en popüler olanıydı. Artık çok şey değişti. Mobil kanaldan daha fazla trafik ve satış geliyor. Bu nedenle, responsive web sitesi, mobil uygulamalara yönelik potansiyel müşteri oluşturma açısından yetersizdir. Responsive bir site, düşük bir kullanıcı deneyimine sahiptir. İyi bir trafikle bile, böyle bir site potansiyel müşterileri iyi bir şekilde dönüştüremeyecektir.