Marka Oluşturma & Danışmanlığı

Marka, kalabalık bir pazarda sizi diğerlerinden ayıran sadece tanınan bir isim ve logo değildir. Markanız, insanların işletmenizle etkileşimde bulundukları her yerde sizi nasıl algıladıklarıdır. Marka algısı sizin kontrol edebileceğiniz ve ayrıca kontrol edemeyeceğiniz izlenimlerdir. Peki, marka nasıl oluşturulur?

Hedef Kitlenizi ve Rakiplerinizi Araştırın

Marka oluşturmaya karar vermeden önce, mevcut pazarı anlamanız gerekir: potansiyel müşterilerinizin ve rakiplerinizin kimler olduğunu incelemelisiniz. 

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

•Ürün veya hizmet kategorinizi Google'da arayın ve ortaya çıkan doğrudan ve dolaylı rakipleri analiz edin.

•Müşterilerinizle ilgili alt yazılar için çeşitli web sitelerine bakın ve onların konuşmalarını ve ürün önerilerini takip edin.

•Hedef pazarınızdaki insanlarla konuşun ve size hangi markaları satın aldıklarını söylemelerine izin verin.

Markanızın Odağını ve Kişiliğini Seçin

Markanız, özellikle başlangıçta herkes için bir anlam ifade edemez. Yapım aşamasında olan markanın diğer tüm yönlerine ilham veren kendi odağınızı bulmak önemlidir. Markanızın odak noktası ve tonu hakkında düşünmenizi sağlayacak bazı markalama soruları ve alıştırmaları bulunmaktadır. Bunları in

Marka Renklerinizi Ve Yazı Tiplerinizi Seçin 

İsmi seçtikten sonra markanızı yani renkleri ve tipografiyi görsel olarak nasıl temsil edeceğinizi düşünmeniz gerekecek. Web sitenizi oluşturmak için de kullanışlı olacaktır.

Slogan 

Instagram biyografinize , web sitesi başlığınıza, kartvizitinize ve büyük bir etki yaratmak için birkaç kelimenizin olduğu başka herhangi bir yere koyabileceğiniz akılda kalıcı bir slogan, kısa ve açıklayıcı bir slogan olması iyidir .

Logo Tasarımı

Logo, bir marka oluşturmayı düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza gelen ilk şeylerden biridir. Ve yanlış değil. Sonuçta, şirketinizin yüzüdür ve markanızın olduğu her yerde bulunacaktır. İdeal logo benzersiz, tanımlanabilir ve tüm boyutlara uyarlanabilir olmalıdır.

Markanızı Geliştirin

Bir marka inşa etmek sadece bir logo veya slogan oluşturmaktan ibaret değildir. Marka , web sitesi için seçilen temadan pazarlamaya , müşteri hizmetlerine , ambalajlamaya ve ürün sevkiyatına kadar müşterilerin sizinle etkileşime girdiği her yerde var olmalı ve tutarlı kalmalıdır. Müşterileriniz büyüdükçe ve onların kim oldukları ve onlarla nasıl iletişim kuracağınız hakkında daha fazla şey öğrendikçe markanızın da gelişmesi gerekir. 

İnsanların markanızı nasıl algıladıkları üzerinde asla % 100 kontrole sahip olamayacağınızı unutmamak önemlidir.